Kösem Sultan🧝‍♀️🙅🏼‍♀️🎭

Görüntüdeki kişinin ismi Edward Mordrake. Onun hikayesi biraz söylemlere dayanıyor. Eski tıbbi kayıtlarda (Ekim 1896 da iki İngiliz tıp doktoru tarafından yazılmış olan Tıbbi anomaliler kitabında) olduğu belirtilse de, şu anda doğum tarihini doğrulayan bir veriye ulaşmak mümkün değil. Ancak hayali bir kahraman değil kendisi.. Mordrake doğuştan bir anomali ile doğmuş, henüz gelişimini tamamlamamış siyam ikizinin kafasının arkasında duran sureti ile. Üstelik hiç ona benzemeyen, o gülerken ağlayan ve de ağlarken gülen bir yüz ile yaşıyormuş. Özellikle kendisinin söylemine göre geceleri çok konuşuyormuş siyam ikizinin sureti, kulağına korkunç şeyler fısıldıyormuş. Aristokrat bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş biri olarak anomalisi nedeniyle dışlanmamış Mordrake, hatta önemli olarak addedilmiş çevresinde. Narsist duyguları varmış, nevroza dönmüş zamanla. Ben duyduğu şeytani seslerin kafasının arkasındaki suretten değil, bilinçaltından gelmesinin pek muhtemel olduğunu düşünüyorum. İkiyüzlülüğe dayanamamış ve korkunç şeyler fısıldadığını iddia ettiği ikinci yüze teslim olmuş sonra. İntihar ettiğinde 23 yaşındaymış. Harry Potter dahil olmak üzere çeşitli fantastik ve korku filmlerinde bir simge olmuş.

Her insanın içinde iyi ve kötü savaş halindedir ancak insanın tercihi duruma göre yalnızca birisidir. Kafamı kurcalayan ise, insanın karar alırken, iyi hisler beslediği kesin olan birisine karşı en zalim yüzüyle nasıl bakabildiği hatta bununla yaşamını nasıl sürdürebildiği ile ilgili. Böyle bir kişiyi hayal ettiğimde zihnimde uyanan alevle kor hale gelmiş çeliğin, suyla soğutulduğu o sertleşmiş hali oluyor. İçin için yanmak değil, birdenbire sönmektir asıl dayanıklı hale getiren. Çelik gibi sert ve hırslı, iktidarın tadına varmış ve bunun için her şeyi; kendi çocuğunu öldürmek dahil olmak üzere her şeyi göze almış iki Valide sultandan söz etmek istiyorum. Bir kadın düşünün ki, Galiçyalı bir papazın kızı, sadece 15 yaşında Türkçe’yi bilmeden devşirilip getirildiği sarayda dil ve müslümanlığı öğreniyor ve buluğ çağındaki tasavvuf ilmine ve bilge kişiliğe sahip 1. Ahmet’i güzelliği ve zekasıyla büyülüyor, en sevdiği nikahlı eşi oluyor. Aynı kadın 30 yıl bilfiil 3 kıtayı yöneten imparatorluğa padişah naipliği yaparak, idari ve fiili gücünü elinde tutuyor. Yine aynı kadın, kendi öz oğlunu hapsedip, kilit açılmasın diye kurşun döktürüyor, idamını seyrediyor. Ölüm kararları uygulattığı, cariyeleri döverek eğittiği kadar, açları doyuruyor, durumu olmayan genç kızların çeyizini düzüyor, borçluları hapisten kurtarıyor. Yine öyle bir kadın ki, öldürülmesinin ertesi gün on bin kişi aç kalıyor. İyilik, güzellik, iktidar hırsı, güç, merhamet hepsi tek surette… O, Kösem Sultan, Osmanlı hareminde hakimiyetin sembolü ve yine haremde torununa yönelik idam girişimi iddiasıyla öldürülen ilk valide; (Mahpeyker) Kösem Sultan. Kösem adını pürüzsüz teni ve yol göstericiliğinden almış tam bir ana kraliçe.

Onun ölümü ise, bir başka demir leydinin elinden gelmiş: gelini Hatice Turhan sultan’dan..

Kösem Sultan’ın kadınlara ilgi duymayan ve Cinci hocaya başvurmasına neden olan oğlu İbrahim’in odalığı idi Turhan sultan. Cinci hocanın nefesi midir bilinmez 15’ine varmadan IV. Mehmet’i kucağına aldı. Kösem Sultan’ın oğlu Deli İbrahim bizzat annesi tarafından idam edildikten sonra, 7 yaşında tahta çıkan IV. Mehmet’in başında iki güçlü kadın iktidar savaşı verdi. Hatice Turhan Sultan Rus asıllıydı, 12 yaşında Kösem Sultan’a hediye gelmişti. Kayınvalidesinin torunu ve kendisi hakkında planlarını öğrenir öğrenmez, ondan hızlı davrandı ve ağaları ayaklandırarak onu boğdurttu. En az Kösem Sultan kadar iktidarda kalarak imparatorluğu yönetti. Köprülü Mehmet paşayı sadrazamlığa getiren kişi bizzat kendisidir. Bu iki güçlü sultanın işbirliği yaptıklarında alınacak sonucu görmek isterdim doğrusu.

Bir kadın kendi çocuğunu katledecek kadar doğru yolda olduğuna inanmış ise, ateş ve suyla imtihanı çoktan bitmiştir. Dinleyeceği ses ise, kafasının arkasında Mordrake’yi çıldırtan sesten farksız olacaktır. Ancak sureti ikiye değil, bine parçalanmış olarak…

Keyifli, mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle…☕️🍳🥞🤗

Sevgilerimle,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s