Anima ile Animus🙋‍♀️🙋🏻‍♂️☯️

Modern psikolojinin kurucularından olan Carl Gustav Jung’un öğretisine göre, her erkeğin içsel kimliğinde, feminen kişilik; anima, her kadının içsel kimliğinde maskülen kişilik; animus yatar. Karşıt cinse ait kişilik ruhumuzun derinliklerindedir ve aslında onları anlamamızda kullandığımız anahtarlardır. Anima ve animusun dengesi önemlidir. Örneğin animası körelmiş bir erkek, duygusal empatiden yoksun, kaba saba ve şiddet eğilimli biri olabilir. Tam tersi animusu körelmiş bir kadın ise, Polyanna’nın pembe bulutlarda uçan, hayalperest ve mantık süzgecini kullanmayan biri olabilir.

Anima duygu, animus ise düşüncedir ve bize bilinç dışında izlediğimiz bir arketip oluştururlar.

Bir erkeğin  aşık olacağı kişiyi seçerken, kendi bilinç dışı kadınsılığı ile en fazla örtüşen kadını, ruhunun yansımasını kabul edebilecek bir kadını elde etme eğilimini göstermesi bu nedendendir.

Bir kadının aynı şekilde aşık olacağı kişiyi seçerken, kendi  bilinç dışı erkeksiliği  ile en fazla örtüşen erkeği elde etme eğilimi bu nedendendir. Hayat boyu kadınlar için babalarından, erkekler için annelerinden iz taşıyan kişiyi aramalarında en büyük etken anima – animus imajıdır.

Erkekler için animayı bastırmak bir erdem değil, korkunç bir karanlıktır. Marc Jacobs’un bu harika koleksiyonu ile animanızı ortaya çıkartın beyler…🤩😁

Dengeli, güzel bir akşam geçirmeniz dileğiyle,

Sevgilerle 💝

Elif Gılbaz Ata

#anima #animus

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s