Beş parasız, özgür yaşam 💵❌❗️

Çalışmanın önemli bir amacı da para kazanmaktır. Çalış- Kazan-Biriktir-Al-Borçlan-Çalış döngüsünde emekli olana kadar senelerimizi sermayeye ekleyerek debelenmeye devam ederiz. Çalışarak kazandığımızın bir kısmını işimize gitmek için giysiye ve yola harcamamız ayrı bir ironidir. Hayatının bir noktasında bu döngünün anlamsızlığını düşünüp, kırmayı deneyen ve tam 19 sene para kullanmadan yaşamış birinden bahsetmek istiyorum.

Heidemarie Schwermer, 1942 doğumlu Alman psikoterapistti. 20 yıl öğretmenlik yapıp, emekli olmadan önce kötü giden evliliğini bitirdi. Çevresine ve özellikle evsiz insanlara duyarlılığı artmıştı. Tüketim dünyası onun anlam katmak istediği hayatı için fare kapanından farksızdı. Fakir ile zenginin yaşayışları arasındaki uçurumun büyüklüğünü görünce, evsizler için fark yaratacak bir şeyler yapmayı kafasına koymuştu. Onun inandığı; evsizlerin topluma kazandırılması için ihtiyaçları para değil, yararlı olduklarını görmeleriydi. İşte ‘parasız yaşam derneği (livingwithoutmoney.org) ve değiş tokuş çemberi böyle oluştu.

Haidemarie sevgi ve saygının ön planda olduğu, para kullanmadan insanların kendi sahip oldukları bilgi ve becerileriyle takas ettikleri bir platform hayal etti ve bavulunu toplayıp kiralık evinden çıktı. Yaklaşık 1000 dolar olan emekli maaşına el sürmeden, her ay ihtiyaç sahiplerine dağıttı. Özel sağlık sigortasını iptal etti. Eşyalarını sevdiklerine dağıttı. Artık o da giysi dolu bavuluyla bir evsizdi. Onu durdurmak isteyen iki çocuğu dahil olmak üzere yakınlarını ve arkadaşlarını hiç dinlemedi. Oluşturduğu platformda insanlar sahip olduklarını, bir eşya, bilgi beceriyi takas etmeye başladılar. Örneğin bir saç kesimi, çim biçme ile takas edilebiliyordu, sahip olunan eşyalar da diğerleri ile… Bu paranın hükmünün geçmediği ortama evsizler başta rağbet etmedi, daha çok işsizler, emekliler, punkçılar ilgi gösterdi. Evsizlerin şüphelerinin kırılması için zamana ihtiyaçları vardı çünkü…

Kalacak yeri yoktu, yarını düşünmeden, o anı yaşıyordu. Oluşturduğu sosyal oluşuma katılanların evinde kalarak ev işlerine yardım ediyor, çöpü çıkarıyor, çimleri biçiyordu. Üstelik bunu bir emekli maaşı olmasına ve yaşı altmışı geçmesine rağmen severek yapıyordu. Haidemarie 12 ay parasız yaşamı amaçladı ancak ömrünün sonuna kadar yaşam tarzında paraya ve yarının planına yer yoktu. Yaşamak için takas etti ve başlattığı bu akıma katılan örnek olduğu binlerce insan oldu. Almanya ve Avusturya’da seyahat ederek çeşitli şehirlerde yaşadı. Yeni yaşam tarzını anlattığı kitaplar yazdı, gelirini ihtiyaç sahiplerine dağıttı. Hayatı Norveç/ İtalya yapımı bir belgesel film oldu.

Mart 2016’da vefat ettiğinde üstünde acil sağlık durumları için 19 sene önce ayırıp kullanmadığı 200 Avro dışında para çıkmadı. Gözlük ve birkaç parça giyim eşyası, hepsi o… Bu deniz yürekli insanın sözleriyle bitirmek istiyorum: “Paranın tüm kapıları açan anahtar olduğuna inanılıyor. Şimdi, sevgi ve güvenin de bu anahtar olarak kullanılabileceğine ikna oldum.”

“Zorlandım ama yarını düşünmemenin verdiği özgürlük hissi; her şey buna değer!.”

Senenin ilk Pazarının, mutlu bir haftaya ve yeni kararlara gebe olması dileğiyle…

Keyifli Pazarlar…

Sevgilerimle💝

#HeidemarieSchwermer #parasızyaşam

3 Comments

 1. 🌸Elifcim kalemine sağlık yazını okudum ,
  Parasız hayatı seçen Heidemarie Schwermer, yardım kuruluşlarında çalışıyor, ihtiyacı olanlara el uzatıyor. “Yarın endişesi olmadan yaşamak güzelmiş” diyor.

  Living Without Money(Parasız Yaşam) . Seçtiği alışılmamış hatta belki dünyada bir ilk olan yaşam tarzıyla büyük bir cesaret örneği olması ,bunda öğretmen , psikoterapist , kadın ve anne olmasının da etkili olduğunu düşünüyorum. Kapitalizmin yarattığı algılarla insanları tüketim ve para odaklı yaşam tarzının aksine , dünyada farkındalık yaratma adına yardımlaşma ve iyilik hareketleri bir elin parmaklarını geçmesede var . Böyle hareketlerin , ve cesur kalbi iyilikle dolu insanların yeryüzünde çoğalması dileğiyle.🌸

  Liked by 2 people

 2. Iyi pazarlar canlarim. Elifim cogg acayip bi konu .
  Empati yapamadim ki cidden kisisel olarak az tuketimi olan bi insanim ancak konforumdan ödün vermek galiba bana gore degil.
  Hani sartlar cok kötü olur zorunlu olarak uyarsin. Ama, bile isteye bu tarzi secmek ciddi kahramanlik sanirim.
  Iyi bir insan olabilmek bütün cabam.. ama olamayacagim galiba ben bu kadar cesur degilim 😊 kalemine saglik papatyam,.

  Liked by 1 kişi

  1. Çok teşekkürler Nesrinim fazla yükleri atmak hafifletir, her şeyi bırakarak böylesi yeni bir yaşama yelken açmak ütopik bir tercih. Dengesini yakalamak önemli ve yeterli diye düşünüyorum. Bu şekilde yaşamak için büyük düzen büyük bit tehdit doğrusu. Keyifli Pazarlar diliyorum canım 💝

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s