14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun!❤️

Doç. Dr #EdipKürklü: 1988 ’de hastası gazinocu ve Diyarbakırspor başkanı Mehmet Yaşar Şerbetçi’nin ameliyattan bir hafta sonra hayatını kaybetmesi üzerine hastanın yakını tarafından öldürülen kalp cerrahı.

Prof. Dr #NecipGökselKalaycı: 2005’de uğradığı silahlı saldırıyla öldürülen, İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’nın başkanı. Başında 10 kurşun yarası vardı. Bu saldırıdan 1 hafta önce çekiçle darp edilmişti.

Dr. #AliMenekşe: 2008’de daha sonra intihar eden hastası tarafından tek kurşunla vurulan göğüs hastalıkları uzmanı.

Dr. #ErsinArslan: 2012’de Gaziantep’te vefat eden dedesinin intikamını almak amacıyla 17 yaşındaki katili tarafından bıçaklanarak öldürülen kalp damar cerrahisi uzmanı. 26 yaşındaydı.

Dr.#KamilFurtun: 2015’de Samsun’da çalıştığı hastanenin kantin görevlisi tarafından “canı sıkıldığı ve hoşuna gittiği için” ruhsatsız silahıyla vurularak öldürülen göğüs hastalıkları uzmanı

Dr. #AylinDağdemir: 2015’de Samsun’da hastanedeki odasında kalbinden bıçaklanarak öldürülen kadın doğum uzmanı. Katili odasına girmiş, kapıyı kilitleyip bıçaklamış ve pencereden atlamıştır. Son gücüyle kapının kilidini açsa da, kan kaybından girdiği yoğun bakımdan çıkamamıştır.

Dr.#FikretHacıosman: 2018’de İstanbul Bahçelievler’de uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürüldü.

Neden mi? “Zenginlere kin besliyorum, ne yapmam gerekir” sorusuna eski hastası olan katilinin istediği cevabı vermemişti!

Son yıllarda giderek artan hekim cinayetlerine örnek verdim sadece. Şiddet ve nefret tohumları ekildi içimize, biz “büyük resmi” görmeye çalışırken, bir bakmışız ki algımız değişmiş! Üstünde bu kadar politika yapılan, iyileştirme adıyla hekimin alanına getirilen kısıtlamalarla kaliteyi arttırmayı! hedefleyen, bilim alanından çıkartılıp, birikim alanı olma yoluna girmiş bir sektörden bahsediyoruz. Sağlık hizmeti talebi sürekli kışkırtılırken, hekimler de bu kışkırtılmış talebi karşılamak için çırpınıp, duruyorlar. Şiddet üretiliyor bu sarmalda, karşılıklı güvensizlik gün geçtikçe büyüyor. Hekim itibarsızlaştırılıyor, karşılığında güven duygusu olmayan hasta en az 5 hekime sormadan rahat edemiyor. Tetkik istese paragöz, istemese ilgisiz, hastayı sevk etse başından attı, etmese hesabını sorarım oluyor!

Tüm yeminlerin ve Hipokrat yeminin üstünde bir altın duygu vardır hekim ile hasta arasında ki onun adı güvendir. Güven yok olduğunda geriye kalan ise ölüm kadar soğuk bakan korkudur. Hekim ile hastanın arasındaki ilişkiyi sağlamlaştıracak en derin bağın karşılıklı şeffaflıkla sağlanabileceğini düşünüyorum.

Sağlıklı yaşamak, insanın sahip olduğu en doğal ve önemli haktır tıpkı can güvenliği ile çalışmak gibi. Gece gündüz demeden insanların sağlıklarına kavuşması amacıyla karşılaştıkları her türlü zorluğa rağmen mesleklerini özveriyle devam ettirmeyi kendilerine ilke edinen, etik sahibi tüm hekimleri takdir etmeliyiz. Tip bayramınız kutlu olsun! Hayat çemberimdeki varlığınıza gururluyum sevgili annem Dr. Nurcan Gılbaz, kardeşlerim Dr. Esra – Dr. Volkan Akel, Cerrahpaşa ingilizce tıp mezunları 75AA (Sizleri ayrı ayrı çok seviyorum), Ege ve Defne’ye her baktığımda sevgi ve minnet duyduğum Prof.Dr. Faruk Buyru, Prof. Dr. Hilal Mocan, Prof. Dr. Cenk Büyükünal, Dr. Çiğdem Yavrucu, Dr. Müge Çubukçu ve ismini sayamadığım tüm değerli hekimlerimiz….

“İnsanın ruhu kandil, bilim onun aydınlığı ve Tanrısal bilgelik de kandilin yağı gibidir. Bu yanar ve ışık saçarsa o zaman sana “diri” denilir.” Ibn-i Sina…

Sevgi ve saygılarımla,

#14MartTıpBayramı

4 Comments

      1. Sevgili Elif yazılarını büyük bir ilgiyle okuyorum. Emeklerine ve kalemine sağlık. Seninle ve 75AAlı arkadaşım annenle gurur duyuyorum.

        Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s