Coğrafya kader midir? 🐟⚓️🆘

Size bir ülkeden bahsetmek istiyorum. 1980’den beri iç savaşın ve terörün ağır etkileriyle mücadele ediyor. Başkentinde doğru düzgün nefes alınacak bir park bile yok. Gençlerin %70’i işsiz, 2 milyon kişi açlık sınırında, sadece kurşun izlerini taşıyan binalar değil insanlar yaralı, insanlığın yüzü kararmış..

İşte o ülkeden bir hikaye anlatmak istiyorum. İsmen kimin başına geldiğinin önemi yok, onlarcasının hikayesi bu çünkü… O, yoksul ülkenin küçük bir köyünde yaşıyordu. Köyünde yiyecek ekmeğinin kalmadığının farkındaydı. Başkente gitti, ne para, ne aş ne de bir ev… Çadırda kaldı bir sene iş aradı ne yazık ki bulamadı. Bir gün, yanına bir beyefendi yanaştı, kendisini öğle yemeğine davet etti, sonra da akşam yemeğine, kahvaltıya. O beyefendinin aracılığıyla aktif bir insan grubuyla tanıştı, kendisine ev verdiler. Biraz para verdiler,  yeni kıyafetler alması, arkada kalan ailesine, evine göndermesi için. Genç bir kadınla tanıştırıldı. Sonunda onunla evlendi. Böylelikle yeni bir hayata başladı. Artık hayatta bir amacı vardı. Güzel bir günde, gökyüzü masmavi iyilik ile dolarken, bomba yüklü bir araba patladı, kana bulandı gökyüzü.. O genç çocuk olayın faili intihar bombacısıydı, o aktif iyiliksever grup ise El- Kaide’nin komuta ettiği El-Şebab isimli bir terör örgütü!. İş bulmak amacıyla gittiği şehirde yaşadığı mutluluk seraptı, ölümü ise havaya uçan parçaları kadar gerçek!

Sefaletle, terörle uğraşmaktan elden ayaktan düşen müslüman ülke Somali, yıllarca süren iç savaştan fazlasıyla darbe görmüş, yokluğun başkenti ise Mogadişu… Tarım alanları zarar görmüş ülkenin Hint Okyanusuna 3300 km kıyısı var. Tam bir balık cenneti anlayacağınız. Çekiç, kılıç, köpekbalığı, vatoz gibi iri balıklar kaynıyor okyanusta. Enteresan bir durum var ortada, Somali halkının büyük çoğunluğu balık yemiyor. 1980’lerde büyük devletlerin Somali kıyılarında bıraktığı kimyasal atıkların balıkları zehirlediği iddiasıyla geçici olarak bildirilen ‘balık yemek haramdır’ fetvası üstüne halk balıktan soğumuş. Hatta ‘ağzı balık kokmak’ deyimi alay ve aşağılamak manasında kullanılıyor. Kilosu 6 $ civarında satılan balık, zaten kısıtlı bir kesime hitap ediyor. Balıkların büyük bölümü, balıkçılık teknolojisine sahip farklı ülkeler tarafından avlanıp, Avrupa ve Çin’e gönderiliyor. 2002’den beri ülkemiz, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İHH İnsani Yardım Vakfı (İHH) işbirliği ile ülkede tarım ve balıkçılık okulu ile yardım eli uzatmış durumda..

İbn-i Haldun’a atfedilen ama hiçbir yazılı kaynakta yer almayan, aslında kimin söylediğinin de önemli olmadığı mükemmel bir söz var: “Coğrafya kaderdir”! Kadere boyun eğmemek için tam özgürlük ve güç gerekir ki bu dünya akbabalarla dolu!

Keyifli mutlu Pazarlar diliyorum, tüm sevdiklerinizle…

Sevgilerimle 💝

#somali #el-şebab #somalidebalıkçılık

7 Comments

 1. Kalemine sağlık Elifim 😘
  Evet bu soruyu ben de kendime durup durup sorarım. Coğrafya kader midir?
  Tam bir karara varmış olmasam da kendi içimde, kader olduğu düşüncesi daha ağır basıyor bende. Bizim ülkemizde hep bana iki arada, arafta kalmış olarak gelir bu yüzden. İki kıtayı bağlayan bu coğrafyada, ne Asyalı olabildik, ne de Avrupalı yüzyıllardır.

  Liked by 2 people

  1. Bence de Kader Elifciğim birçok ülke var bunun gibi Filistin Suriye Irak yıllardır Allah yardım etsin bütün müslümanlara yardım etsin bütün insanları korusun

   Liked by 1 kişi

  2. Gül’üm kaderdir kader olmasına da kadere teslimiyet farklı bir durum. Çok zor bir coğrafyadayız gerçekten ateşlerin arasındayız.
   Bazen sadece ılık bir duş, bir bardak çay bile şükür sebebidir, çünkü bunlar bile geçicidir. Allah beterinden korusun. Seni seviyorum öpüyorum canım 😘😍💜

   Liked by 1 kişi

 2. Elifim yine traji dramdık bir olayı çok güzel dile getirmişsin çok teşekkürler bu yazılarına çok alıştık devamını dileriz

  Liked by 1 kişi

 3. Elifcim , emperyalizmin kanlı elleri ve doymayan aç gözleri yüzünden insanlık acı çekmeye devam ediyor. Atamızın şu sözü tüm olayın özeti aslında “ bağımsızlık benim karakterimdir “ . Eğitimsiz bırakılan her toplum , başkalarına köle olup yoksulluk kan ve gözyaşıyla yok olup gidiyor. Yüzyıl dehası yüce Atatürk bu kaderi paylaşmaya ramak kalmış güzel yurdumuzu kurtardı.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s