Annenin doğumu 💑👩‍❤️‍👩👫💝

Bir doğum olduğunda sadece bebek doğmaz, başka biri daha doğar: anne! Kendine özgü istikrarsızlığıyla birbirinden farklıdır. Annelik kadar zor ve insani olan, anneliğe geçişin duygusal mücadelesidir.

Korunmasız masum bir bebek ile tensel temas esnasında salgılanan oksitosin hormonu nedeniyle onu hayatının merkezine koyacak olan bir anne.. Bundan sonra geri dönüşümsüz değişmiştir hayatı. Hızlı yemek biçimi geliştirecek, lüksü on dakikalık bir duş veya çay molası olacak, kesintisiz uykuları uzun bir süre rafa kalkacak, sabah keyifleri bebek kokacak, hobileri şekil değiştirecek.. Zamanla bunlar daha iyiye gidecek, bebekle birlikte ‘anne’ de büyüyecek ancak onun için koşturmaya devam edecek. Annelik baştaki şok geçişin ardından, psikolojik anlamda kabul edilebilir normlara kavuşacak. Evlat sevgisi; onun hayata tutunurken gelişimi, ilk adımları, ilk kelimeleri, gülümsemesi, sarıldığında o teninden geçen ılık his, iyi işler yaptığında hissettiğin gurur gibi pek çok duygu ve ‘an’ın bütünüdür.

Anne olmak için doğum yapmak gerekmez, gereken tek şey çocukları çok sevmektir. Bu sevginin enginliğine okyanuslar sınır çizemez. Tek bir gülümseme karşılığında bunu kimse yapmaz demeyin ‘anne’ler yapar!

Fotoğraftaki anneannem ve dedem, çocukluğum onlarla doludur çünkü doğdumdan beri üzerimde büyük emekleri vardır. Anneannemin apansız gidişinin ardından kapanan ev ile çocukluğumun bayram sevinçleri, onlarca saksı çiçek dolu, mis kokulu balkon, saçlarıma taktığı kolalı kurdeleler, elinin lezzeti, komik sözleri, cilt beyazlatan banyolar ve bana sesleniş biçimi (… Elif’im) hepsi gitti. Geriye kalan boşluk doldurulamayacak kadar derindi. Onu hayattayken ne kadar çok sevdiğimi dolu dolu söyleyebildiğime dair gözlerimde dolu dolu ıslanan bir eksiklik hissetmekteyim.

Anne olmak nasıl bir geçiş ise, büyükanne olmak da öyle bir geçiş; bunu oğlumun yine akranı küçük bir çocuk tarafından feci şekilde ısırılması nedeniyle annemin kreşi bombalamak istemesinden anlıyorum 😀

Annenin kalbinden taşan sevgi, sen nasıl çılgın, renkli, kocaman ve benzersiz bir şeysin? Anladım ki kadın narin, anneler güçlüdür ve bunun için doğum yapmasına gerek yoktur.

Hayatta olan, olmayan tüm annelerin anneler günü kutlu olsun. Tüm çocukların anneleriyle birlikte sağlıkla, mutlulukla büyümesi, koşması, sarılması dileğiyle..

Seni çok seviyorum anneciğim..

Keyifli Pazarlar, sevgilerle 💝

#annelergunu #annelik

3 Comments

  1. Ama sen bu defa daha da bı güzel anlatmışsín ve canım .. ben önce yaraticima teşekkür ediyorum bu donanımla bizi yarattığı için. Koruyup kollamak çok sevmek de Tanrı parçası. Söylediğin gibi bunu ruhunda, yüreğinde taşıyan herkes annedir doğurmak gerekmiyor . Yetistirdiklerimizin çok güzel günlerini görmek umuduyla kalemine sağlık bitanem 🙏💜

    Liked by 1 kişi

  2. 💝Elifcim kalemine sağlık . Yazına katkı anlamında bu gün artık hayatta olmasalarda anneannem annem ve teyzelerimden bahsetmek isterim .Çocuk yaşında evlendirildiler ve küçük yaşta anne oldular , hem kendileri büyüdü hemde evlatları . Anadolunun sert iklimi gibi dıştan bakılınca amazon kadınlardı onlar mücadeleci , akıllı , gözleri pek kişilikleri sağlamdı. Eğilmediler bükülmediler hep merkeze sevdiklerini yerleştirip kendileri yörüngede kaldılar . İçten bakılıncada vefa , sabır , sevgi , sonsuz fedakarlıkla dolu kalpleri yumuşacık pamuktandı .. Anneler vefat etselerde asla gerçek anlamda ölmezler her hücremizde onun mitokondrisi var. Her nefes alışımızda her kalp atışımızda her elimizi uzatışımızda her düşüncenin başlangıcında , her zorlukta , her mutlulukta ondan kalan sonsuz enerjisi var. …Enerji santrali, kaynağı Anne her çocuğuna enerjisini verir, enerji üretme mekanizmasını verir annelerimiz gizli bir şifre gibi her hücremizin içinde bize enerji vermeye devam eder . Sonsuz ve karşılıksız sevgileriyle her zaman hayatta kalır ve yaşamaya devam ederler yanımızda olurlar . “Eğer annen yanındaysa seni kimse yenemez “ sözüde son sözüm olsun . 💝

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s