Tam bir asır önce bugün…☀️🇹🇷🇹🇷🇹🇷

“1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.” İşte bu cümle ile başlar aziz Atatürk’ün büyük Nutuk’u. Samsun’dan büyük resme baktığında gördüğü manzara: 1. Dünya savaşından ağır yaralarla çıkan, ordusu her açıdan zedelenmiş, yoksul ve yorgun düşmüş bir ulus ile güçsüz, boyun eğen bir hükümet ve yurdu parselleyen düşman, vatan elden gitmek üzere. Birer uydurma nedenle, İtilâf donanmaları ve askerleri İstanbul’da, Adana ili Fransızlar; Urfa, Maraş, Antep İngilizlerce işgal edilmiş. Antalya ile Konya’da İtalyan birlikleri, Merzifon’la Samsun’da İngiliz askerleri bulunuyor. Sadece dıştan değil yurdun içinden, gizliyi açık ederek harıl harıl çalışanlar var: İstanbul Rum Patrikliğinde kurulan Mavri Mira Kurulu’nun, Yunan Kızılhaçının ve Ermeni Patriğini arkasına almış örgütsel faaliyetleri, kuzeyde Karadeniz kıyılarına konuşlanmış Pontus Cemiyeti amaçlarında başarıya ulaşmak üzere…. Vaziyet perişan! 19 Mayıs için mebde-i kelam ettiğim tarih diyor Atatürk Nutuk’unda, şüphesiz bu tarih, bir milletin yeni bir başlangıcın kıyısında “ya istiklal, ya ölüm!” nidasının gözü kara kararlılığında ayağa kalktığı en önemli gün… Kaderini degistirmeye niyet ettiği, milli mücadeleye yemin edilen ilk çıkış noktası, yeni hayatın ilk günü…

Nutuk şu sözlerle ile son bulur: “Bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen millî felâketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir. Bu sonucu, Türk gençliğine emanet ediyorum.” Ve sonrasında hepimizin bildiği gençliğe hitabe gelir:

“Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur….”

Vaktiyle 19 Mayıs gösterilerine katılmış ve bütünün bir parçası olmuş herkesin izleyene sorduğu ilk sorudur: ” yukarıdan nasıl görünüyor? ” Olayların içinde olmanın, anlamakla alakası yoktur, nedeni bilmek için büyük resmi görmek ve gerçekten yüksekten bakmak gereklidir!

Ulusça mebde-i kelam ettiğimiz tarihin 100. yıldönümünde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu ve sonsuz olsun. Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Ankara’da 1936’da inşa edilen ancak çürük raporuyla 2018’de yıkılan, bir tarihe sahne olmuş 82 yıllık ’19 Mayıs’ stadyumunda, 1938 de ölümünden 6 ay kadar önce izlediği o son 19 Mayıs’tan….

Ruhu şad olsun.

Bayramımız kutlu ve sonsuz olsun!

Sevgilerle 💝

7 Comments

 1. Elifcim yazın çok güzel ve anlamlı söylenecek fazla söz kalmamış . “Bağımsızlık benim karakterimdir “ sözüyle kurucu liderimiz büyük Atatürk büyük deha dünyada Türk ulusuna nasip olmuştur ruhu şad olsun saygıyla sevgiyle sonsuza dek anıyoruz bayramımız kutlu ve sonsuz olsun.

  Liked by 1 kişi

  1. Nice mutlu bayramlara 🇹🇷❤️ Yeniden doğuşun ilk günü, Ata’mızın ‘ben bugün doğdum’ dediği gündür, kutlu olsun🇹🇷 Teşekkürler teyzeciğim💝

   Beğen

 2. Dile kolay, bağımsızlık meşalesinin tek ve değişmeyen liderimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından yakılmasının 100 yılını geride bıraktık!
  Büyük Devrimciyi anlamak. toplumumuzu çağın ilersine taşıyabilmenin yegane yoludur.
  Teşekkürler size ve kalben yazılmış sözlerinize 🙏

  Liked by 1 kişi

 3. Tek bir kelamim var yuce onderime. Minnettarim 🙏💜 sana da sonsuz teşekkürleri birakiyorum guzeller guzeli Elif’im 😘 kalemine saglik.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s