Çocukluğumuzun düş bahçesi; Dickens ve Andersen🧔📖✍🏻

O temizlik işleriyle uğraşan bir anne ile ayakkabıcı bir babanın çocuğu olarak Danimarka’da dünyaya geldi. Çocukluğu maddi yönden güçlüklerle geçti, eğitimi yarım kaldı ama hayatındaki tüm olumsuzluklara tezat olarak, yazdıkları ‘Dünya’da en çok dile çevrilen (yaklaşık 125 dil) ’ eserlerden oldu.

Ne mi yazdı? Kibritçi kız, Kurşun asker, küçük deniz kızı, çirkin ördek yavrusu, güzel prenses ve bezelye tanesi, karlar kraliçesi, İmparatorun yeni giysileri…desem? Yüzlerce masalla çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de yüreğine imzasını atmayı başardı Danimarkalı yazar Christian Hans Andersen..

Hayatta bazı nitelikli keyifler vardır, özenli, incelikli dikkatle yapılırlar lezzeti doyumsuzdur ve parayla satın alınamazlar. Aile içindeki özen çocuğa da geçer, annesinin dilden dile dolaşan yerel masalları çocuğuna anlatması ve birikimi Andersen’in hayatı masal gözüyle görmesini sağladı diye düşünüyorum. Hüzünlü kalbi çocuk sevgisiyle dolu çocuksu biri o, İlk yaptığı iş de ‘kukla tiyatroculuğu’ olmuş…

Hans Andersen’in hayatında önemli yer tutan ünlü bir arkadaşı var: David Copperfield’ın İngiliz yazarı Charles Dickens.. İkisi arasındaki dostluğun neden bittiği birkaç yıl önce müzayedede satılan, Dickens’ın İngiltere’nin eski başbakanı Lord John Russell’a hitaben yazdığı mektuptan anlaşılıyor. Neden uzun tutulan bir ev misafirliğ! İngiltere Kent’te (ülkenin güneydoğusundaki birinci seviye kontluk yerel idaresi) bulunan evini 1857 yılında ziyaret eden Andersen’in davranışları ve konuşmaları Dickens’ın tahammül sınırını aşmış. Mektubunda Andersen’in İngilizceyi sağır ve dilsiz gibi konuştuğunu, Fransızcasının anlaşılmaz olduğunu, anadili olan Dancayı bile konuşabildiğinden emin olamadığını belirtmiş! Andersen’in kendi kitabının ismini bile telaffuz edemediğine dem vurmuş. Öncelikle dil problemi yüzünden anlaşamadıkları belli, 1 hafta diye başlayan ev misafirliği 5 haftaya çıkmış. Andersen’in sabah rahatsız edilmemek ve uyandığında traş edilmek gibi Dickens’a tuhaf gelen istekleri olmuş. Dickens o sırada eşiyle ayrılma arefesinde, belki bu tahammülsüzlüğün bir nedeni özel hayatıdır. Andersen’in misafirliği bittiğinde ise Dickens kaldığı odadaki aynaya ‘C. Hans Andersen bu odada 5 hafta uyudu, yüzyıllar gibi gelen 5 hafta!’ yazmış. Tuhaf olan Andersen’in karşı tarafa verdiği rahatsızlıktan haberinin olmayışı! Andersen döndüğünde, Charles Dickens’ın harika bir ev sahibi olduğunu belirterek, müteşekkir olduğunu belirtmiş.

Kıssastan hisse: İletişim ve empati her şeydir. Karşı tarafı iyi anlamak, tahammül sınırımızı epeyce genişletir. İyi huylunun yiğitliği şikayet etmekte değil, tahammül etmekte! Dickens’ın aksine kendisinin çocuğu olmasa da çocuklara sevgi ve şefkat duyan, nesilden nesile aktarılacak ölümsüz masallar yazan Hans Andersen’i beş hafta misafir etmek isteyecek fazla sayıda insan vardır. Biri benim mesela! Aynı durum, kendi otobiyografisi olan David Copperfield ve Oliver Twist ile çocukluğumda düş bahçesinde yaşamış Charles Dickens için geçerli.. ikisi de mutsuz geçen çocukluklarından bir parçayı taşımaya devam etmişler..

Keyifli mutlu bir Pazar günü dileğiyle💝

Misafiriniz, arayıp soranınız çok olsun…

Sevgilerle…

2 Comments

  1. Tebessüm ile okudum prensesim. Bayram arefesinde güzel bi tavsiye olarak aldim ☺️ hayatimizdaki herkes bizim icin misafir, biz de onlar için. Tahammül ve hos görü sınırlarımızı birlikte çizebilmek umuduyla iyi pazarlar 🥰 😍🥇🏆 kalemine sağlık…

    Liked by 1 kişi

  2. Elifcim kalemine sağlık. Empati yapabilen iyilik ve çocuk masumluğuyla beslenen yürekler hiç susmasın , birbirinden güzel o masalsı öyküler çocukluğumuzun cennetinde yaşamaya devam etsin çocuk ruhumuz hiç büyümesin öyle kalsın.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s