Dünya’nın en uzun süreli sosyal araştırması 👦🏼👨🏻‍🦳📄😊🙁❓

Dünya’nın tam 75 yıl süren, en uzun araştırmasının hayat üstüne çıkarımlarını konuşalım mı? Öncelikle bir araştırmanın 75 yıl sürmesi mucize gibi… Harvard Üniversitesi’nde yapılan bu çalışmada 4 farklı grup araştırmacı çalışma yapmış ve şans eseri çalışmaya duyulan ilgi de, ödenek de kesilmemiş. 75 senede 724 erkeğin incelendiği bu çalışmanın adı: “Harvard Yetişkin Gelişim Çalışması”, sunumunu araştırmacılardan psikiyatrist Robert Waldinger yapmıştı. İlham noktası çok basit: Bir insan yetiskin olduktan sonra, yaptığı seçimleri ve sonuçlarını inceleme imkanımız olsa ne olurdu? Bu konudaki araştırmaların çoğu, kişinin geçmişini hatırlamasını isteyerek yapılır ancak asıl sorun insanların yaşadıklarının bir kısmını unutması ve hafızanın yanıltıcı olmasıdır. Ergenlikten yaşlılık dönemine kadar insan yaşamını çeşitli sorular, muayeneler, testler, kan tetkikleri ile mercek altına alıp insanı mutlu ve sağlıklı yapan şeyi bulmaya çalışmışlar.

Çalışmanın başladığı tarih 1938, birbirine zıt iki grubu incelemişler: bir grup Harvard 2. sınıf öğrencisi, diğer grup ise Boston’ın en yoksul muhitinden 18 yaşında gençler. Araştırma o kadar enteresan ki, bugun sadece 60’ı hayatta olan 724 erkeğin yaşamını film şeridi gibi fotoğraf ve belgelerle gözler önüne seriyor. Başlangıçta soruyorlar: “Seni ne mutlu eder hayatta, nedir hedefin?” İki grupta ilginçtir, tutup aynı yanıtı veriyor: “Zenginlik ve şöhret” .. 724 delikanlı zamanla hayata atılıyor; kimi duvar ustası, kimi avukat, kimi fabrika sahibi, kimi alkol bağımlısı, birkaçı şizofreni hastası ve bir tanesi de ABD başkanı oluyor. Kimi en alt sınıftan en üste tırmanıyor, kimi ise bu yolculuğu ters yönde yapıyor. 10 binlerce sayfalık veri, anket, tıbbi rapor, fotoğraf, aileleriyle görüşmenin sonucunda ne çıkıyor ortaya?

Mutluluk ve sağlığın, zenginlik ve şöhretle en ufak bir ilgisinin olmadığı!

Güzel sosyal ilişki kurabilen insanların maddiyatı olmasa da, uzun ve sağlıklı yaşayabildiği sonucuna varılmış. Yalnızlığın ise insan bünyesinde toksik etki yaptığı ve mutsuz ettiği ayrıca kanıtlanmış. Sosyal ilişkinin mahiyeti de çok önemli, sayısal nicelikten çok niteliği önemli bu ilişkilerin. Eş, akraba, sevgili, arkadaş.. adı her ne ise, gerçekten mutluluğumuzu isteyen, başarımızı kendisinin gibi gönülden alkışlayan, olumlu düşünen ve karşılığında bizim de paralel davrandığımız, tabaktaki son lokmayı paylaştığımız insanlar… Araştırma sonucuna göre; 80 yaşında mutlu ve sağlıklı yaş almışların en mutluları, orta yaşlarında en tatminkar ilişkilere sahip olanlardı, sosyal ilişki kuramayanların çoğu 80’leri görememişlerdi. Sosyal ilişkilerin altın kelimesi ise “güven”, güvenin olduğu ilişkiler hem bedenimize, hem beynimizi ve hafızamıza iyi bakıyor.

Aslında bu sonuç yeni bir çığır açmıyor önümüzde, çok eski bir bilgeliği bilimsel olarak kanıtlıyor! Aile ve toplumsal ilişkilerini kuvvetli tutan ve güven duyan insanlar başarılı ve mutlu olur. Sağlıklı bir hayat, iyi ilişkilerle inşa edilir. Gerçekten hepsi bu!

Mark Twain yüzyıldan fazla süre önce geri dönüp hayatına bakmış ve demiş ki:”Hayat öyle kısa ki; tartışmalara, özür dilemelere, kıskançlıklara ve hesap sormalara zaman yok. Sadece sevmek için zaman var ve bunun için, tabiri caizse sadece ‘bir an’ var.”

O anı kaçırmayalım, sevip, sevilelim ve asla kalabalık yalnızlıklara mahkum olmayalım. Neticede evrende insan gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar!

Mutlu, keyifli bir Pazar günü dileğiyle , sevgilerle 💝🤗

#mutluluk #mutlulukarastirmasi

8 Comments

 1. Elifcim kalemin dert görmesin . Bir söz vardır “İnsan insanın zehrini alır.” denir sosyal bir varlıktır insan mutluluğu yada mutsuzluğu paylaşırsa iç dünyasında huzur bulur .Belki yazınla çelişiyor gibi görünsede insanın kendi iç dünyasına yalnız olarak yolculuk etmesi sorunlarında çözümlerinde bizatihi kendinde saklı olduğunu farkettiriyor. Zenginlik refah bol para ve imkanları çözüm olarak görenler mutluluk için çarenin bu yoldan geçmediğini ergeç anlıyorlar açgözlü hırslı bencil olmanın yerine paylaşımcı olmanın sevgi ve iyiliğin kalıcı ve iyileştirici olduğu kısa insan ömründe ardından güzel ve yararlı birşeyler bırakmanın daha kalıcı ve mutluluk verici olduğunu vakit geç olmadan bilen herkes bence hedefe ulaşmış demektir.

  Liked by 1 kişi

  1. Canım teyzem bende senin yorumların bağımlılık yarattı😍’Paylaşılan acılar küçülür, mutluluklar büyür ‘ sosyal açıdan insanın beslendiği yine insan.. özünde doğru ilkeler olan insanın ayakta olacağına inanıyorum. Bu açıdan sen de iyi bir örneksin☀️. Teşekkürler yorumun İçin, kucak dolusu sevgiler. Seni özledim ❤️💝

   Beğen

 2. Kalemine sağlık bitanem ♥️ Doyamayacağımız gerçek ve koşulsuz sevgilerde buluşalım her daim… Hayatın en güzel renklerini daha güzel, daha anlamlı ve baktıkça bir daha bakılası hale getirebilmek için. Hayatı paylaştığımız, bütünün parçası olduğumuzu hissettiğimiz ölçüde içimizin mutlulukla dolmaması için hiçbir sebep yok. Bunun için tek şart ise koşulsuz sevgiyi kullanabilmek.
  Güzel pazarlar 😍

  Liked by 1 kişi

  1. Dilek soyadın yazmıyor ama sen Avşar kızı Dilek’imsin 😍 Teşekkürler bitanem güzel enerjinle her daim mutluluk bulacağına eminim. Öpüyorum çok😘😘

   Beğen

 3. Ne kadar güzel bi bilgilendirme. Yalnizligi da seviyorum ama ben.. ben benle sohbet ederken de mutlu oluyorum. O sizofrenlerden birimiyim ki acaba. 😁 Elifim ömrümün ikinci yarisinda sizi bulmus olsam da şükür sebeplerimdensiniz. Sevmekten hic vazgecmedim gecmeyecegim de.. cicegi bocegi bulutlari.. insan olmayi basarmis olarak bu dunyadan ayrilmak en büyük gayem… Cok teşekkürler kalemine saglik 🙏🤗💜😘

  Liked by 1 kişi

  1. Nesrinim senin bahsettiğin yalnızlık ile araştırmaya göre zararlı olduğu söylenilen yalnızlık aynı değil. Hepimiz birey olarak yalnızız içimizde ayrı dünya var, bir ailede doğmuş, doğurmuş yolun önemli bir kısmını da yürümüşüz ancak birey olarak yalnızlığı içimizde bulsak da yalnız değiliz. Senin gibi çevresindekilerini gözeten, saran sarmalayan biri asla yalnız değil❤️, çevreye ilgin var çünkü ne fazla ne de az dengeli bir ilgi bu. Ömür boyu verdiğin sevgi, seni ve sevdiklerini kuşatsın🙏🏻 Bu arada, kendi kendine konuşarak oyun oynayan birini tanıyorum: Adı Ege 😀 çok öpüyorum, çok teşekkür ediyorum balıma 😍😘🧿

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s