Felaketler, yıldızlar ve yapılacaklar! 🆘 (Yaşam dolu bir yazı) 🦚

Felaket kelimesinin kökeni Arapça ‘yıldızların döner küresi’ ‘baht’ anlamında kullanılan ‘falak’ dan gelmektedir. İngilizce aynı anlamlı ‘disaster’ kelimesi de benzer şekilde Latince uzak ‘dis’ ve yıldızlar anlamına gelen ‘astrum’ kelimelerinin birleşmesidir. Yani afet olarak adlandırdıklarımız, bahtsız anlarda uzak yıldızlardan geldiği kabul edilen doğaüstü olaylardır. Homo sapiens, yaşam piramidinin tepesine basamakları ikişer ikişer atlayarak çıktığında bile doğa ananın gücü karşısında acizdi. Günümüzde halen binlerce insan, ne zaman geleceği göreceli tahmin edilen felaketlere yenik düşüyor. Bu tip olaylarda ne yapacağını, nasıl hareket edeceğini bilmekten çok yapabilmek, bir şans sağlıyor insana ve o şansa ‘hayat’ diyoruz.

Geçtiğimiz günlerde çalıştığım şirkette, Temel Yangın Afet Hazırlık ve Acil Durum Eğitimi düzenlendi. Eğitmen Yusuf Bülent Gündüz’den acil durumlarda nasıl davranılması gerektiğini çok etkili şekilde verdiği bir başlangıç anında neler yapılabilir bununla ilgili eğitime katıldım. Çocukların, annelerin, babaların, toplumdaki herkesin bu eğitimi alması bence çok önemli bir farkındalık demek. Hayatımız doğru bildiğimiz yanlışlarla, kaygılarla dolu ve stres altında bastırılmış korkularımız bizi kolaylıkla yanlışa sevk ediyor. Bülent beyin akıcı ve etkili üslubu ile detayları veremeyecek olsam da önemli başlıkları küçük asistanlarımla sizinle paylaşmak istiyorum. Bence bu en ‘hayat’ dolu yazımdır!

Eğitimin en dikkatimi çeken yeri, tüm acil durum ve afet anında korunma şeklini ve nasıl korunacağını bilmek. Anne karnındaki duruş pozisyonu ya da ÇÖK-KAPAN-TUTUN. En önemlisi neden bu şekli aldığımızı anlatması bundan sonra bir risk anında kendimizi korumak için unutmamız gereken bir korunma şeklidir. Çünkü vücudumuzun ön kısmı tüm risklere açık olduğundan kapanma ile vücudumuzun dış kısmının risklere karşı daha koruyucu olduğunu öğrendim. Önlem, tahliye, müdahale ile ilgili bilgiler beni daha bilinçli hale getirdi. Vermiş olduğu bilgileri evimde ailem ile paylaştım.

1- Sel: Sel ve su baskınında yapmamız gereken ilk ve önemli şey, binalardaysak dışarı çıkmadan üst katlara doğru yönelerek riskten uzaklaşmak. En son anda çatı kısmına çıkıp orada beklemek. Dışarda isek suyun ters istikametlerine doğru kaçmak.yüksek yerlere doğru yönelmek. Araç ile seyir halindeyken suyun geldiği yerden ters yöne doğru gitmek. Kaçamıyorsak su içinde kaldıysak araç içinde kalmamak ve aracın üst kısmına çıkıp beklemek. Sudan yüksekte durmaya çalışmaktır. Evinizde iseniz en üst kata çıkmaya çalışın. Çatı kapağının kilitli olmaması önemli bir tedbirdir. Arabadaysanız, arabayı su gelmeden terk etmelisiniz. Su geldiyse arabadan çıkmadan, pencereden üstüne çıkmalısınız. Sel sularına kapıldığınız anda yapılacak en kötü şey yüzmek için mücadele etmektir. Bu durumda Sırt üstü, yüzünüzü dirsek ve kollarınızın arasına alarak kalas gibi su üstünde kalmaya çalışmalısınız. Su yığılıp durduğunda, koşar adımlarla çıkmaya çalışmak, suyun altı tehlikelerle dolu olduğundan büyük bir risk olacaktır. Vücudu esnek hale getirip kontrollü adımlarla tahliye olmak

2-Deprem: Deprem anında tahliye yerine korunma yöntemine geçip sarsıntı bitene kadar beklemenin doğru bir davranış olduğunu, nerelere sığınacağımızı, balkonlara, asansörlere, merdivenlere gitmememiz gerektiğini, mutlaka bir aile afet planı yapmamız gerektiğini, toplanma bilgesi belirmemiz gerektiğini öğrendim. Terlik giyme alışkanlığının depremden sonra tahliye esnasında hayati önem arz ettiğini düşünmüş müydünüz? Şiddetli bir depremde sabitlemediğiniz her şey gezinecek, camlar kırılacak ve zemin tehlikelerle dolacaktır. Terlik giymediğiniz takdirde ayak altından alacağınız kesikler, müdahale edilmezse ciddi yaralanmalara sebebiyet verir. Enkaz altında kalma durumunda ihtiyacınız olan elzem şeylerden biri de ‘su’dur. Bülent bey kırılmaz şişe içinde sekiz noktada su bulundurmayı tavsiye ediyor. Diğer el altında bulunması gerekenler ise düdük ve el feneri! Arama kurtarma ekiplerini tetikleyen; sestir. Enkaz altında kritik saatlerden sonra sesini duyuramamak, milletçe yaşadığımız dramlara bir yenisini eklemektir. Depremde çök, kapan, tutun, pozisyonunda; en dayanıklı yerimiz olan sırtımızla darbeyi karşılayacak şekilde ve doğru yerde durun! Banyo, balkon ve merdivenlerden uzak durun…

3-Çığ: Kar büyük bir hızla, yıkıcı bir güçle geldiğinde sizi bir oyuncak gibi presleyip altta nefessiz bırakması an meselesidir. Selde yüzmeyin ancak çığ var ise yüzmenin, çırpınmanın tam sırası! Yüzme hareketiyle karların arasında bir hava boşluğu yaratma şansınız olur. Bu boşluk ise açıkça tek olanak sağlar, nefes almaya! Çığ yol alıp durduğunda kapandığınızda önünüzde hava boşluğu oluşacaktır. Hareket ederek alan oluşturun. Aşağı ve yukarı doğru yön belirlemek için tükürün, tükürük aşağı doğru gidiyorsa tam ters yönüne doğru kar tabakasını açmaya çalışın. 

4- Hortum: Hortumun geliş yönüne ters yönde kaçmaya çalışın, kaçamayacağınızı anladığınızda yere yatın. Eğer ayakta iseniz, hortum için kolay bir hedef olacaksınız.

5-Yangın: Evlerde, pikniklerde, yemek yaparken her an yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz. Ocakta parlayan bir tavaya, su dökmek yüz yanıklarına sebep olabilecek nasıl kötü bir tercihse, dumanı gördüğümüzde ayakta yürümeye çalışmak öyle kötüdür. İnsanın dayanabileceği sıcaklık 80 derecedir, dumanın içinde gizli alevler, zehirli gazlar bulunur. Yangın dumanı var ise, sürünerek ilerlemek zaruridir.   Yangın dumanı var ise, sürünerek ilerlemek suretiyle güvenli alana gidene kadar bu şekilde tahliye olmaya çalışınAlevleri gördüğümüzde ise baş kısmınızı sararak koruma altına alın. Aşağı feda ederek, yüzü kapatarak itfaiyeci yürüme şekli ileilerlemek gerekir.  Yazarken bile terledim, bu gerçekten kolay değil. Ancak başaranların da bizden farkı yok.

6- Yıldırım: Daha iki gün önce bir askerimizin yıldırım çarpması nedeniyle şehit olduğuna dair kara haberini aldık.Yıldırım anında 30X30 kuralı, 30 saniye içinde korunma şekline geç 30 dakika yada tehlike geçene kadar bekle, Çök,Kapan, Tutun. Yere tam taban basma parmak uçlarına doğru kalk topuklar yukarıda kalsın. Korunma şekli bu, Yıldırım gelmeye başladığında, tüm tüyleriniz ve saçlarınızın her teli kuvvetle çekilecektir. Sivri bir nesne, ağaç yanında olmayın, yere çökün, başınızı korumaya alın ve topukların toprakla bağlantısını kesin!

Bunlar 7 den 70’e anlaşılır hap bilgiler..

Wellpoint şirketinden Bülent Gündüz beye organize ve etkili şekilde verdiği yararlı bilgiler (ancak bir kısmını paylaşabildim) ve eğitim olanağı için Nobel İlaç’a tekrar teşekkür ederim.

Atatürk’ün sözleriyle bitirmek istiyorum:”Felaket başa gelmeden önce önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek gerekir, geldikten sonra düşünmenin yararı yoktur. “ Afetlerde kaybettiğimiz her can için Allah’tan rahmet diliyorum. Felaket uzak yıldızlardan geliyorsa, tedbirli davranarak kendi ve sevdiklerimizin canını kurtarabiliriz. Çünkü bu sahnenin yıldızı biziz!

Eğitimin hayata anlam veren sloganı,

“ HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY VARDIR.”

 Keyifli bir Pazar günü dileğiyle..

Sevgilerle 💝

#afeteğitimi #afetlerdenasıldavranmalıyız #BülentGündüz #deprem #sel #Çığ #hortum

2 Comments

  1. Ah canparem ne kadar guzel bilgiler vermissin. Cok teşekkür ederim. Kalemine saglik. O asistanlarıni koklaya konlaya öperim . Video var mıydı varsa ben acamadim. Ve bitirisin bu sahnenin yıldızı biziz . Evet senin gibi öyle yildizlar var ki, isigi hiç sönmesin 😘🤗💜

    Liked by 1 kişi

    1. Canım benim çok duygulandım yorumuna, sevdiklerinin hasta olması da ayrı bir durum insan hayatında. Hepimiz yaşadık ve yaşayacağız. Bu durumda bile gelip şuraya yorum yazabiliyorsan; çok kuvvetli bir şey var aramızda. Senin kalbinde benim dilimin ucunda… Güzel günlerimiz olsun bal Nesrinim, paylaşacak umut dolu yarınlar …💝💝🙏🏻❤️🦚🧿

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s