2018’i uğurlarken….💝🎄🎊🧮

2018’i nasıl bilirdiniz? Bir seneyi bitirip, yeni bir başlangıcın eşiğindeyken, eğri büğrü yazılarla dolu günlüğü karıştırmanın tam zamanı. Dile kolay 364 sabahı karşılamanın şükrü var öncelikle, tartıp biçecek olmanın hassasiyeti var gözlerde, Sarı Çizmeli Mehmet ağaya bırakılan hesapları ödemenin tam sırası…

Uzun vadede plan yapmayı bırakalı çok oldu, seneyi haftalara günlere bölerek ve her sabah yapacaklarımı yazıyorum. Yapmak isteyip de yapabildiklerin bir dengede olmalı, yazmak akittir çünkü. Adaletsiz dünyanın adaletinin şaşmadığı en kıymetli hammaddedir zaman. Hepimizin aynı miktarda vardı, yazılmamış, karalanmamıştı. Şimdi günlüklerimize göz atalım; gidenler, kalanlar, yeni yollar, başarısızlıklar, zaferler, yeni dostlar, farklı bir bakış açısı, sevilenler, sevilmeyenler, değişiklikler ve demirbaşları ile analizler eklenip almanak tamamlansın.. Onu elimize alıp, net bir şekilde diyelim ki ‘mutlu olmak için … ya, sağlıklı olmak için … ya, huzurlu olmam için … ya ihtiyacım var. İşte şimdi ‘mutlu, sağlıklı, huzurlu yıllar’ temennisi için bir adım daha yakınsınız. Çok seveceğim, çok çalışacağım, sevdiklerimle gülecek, ağlayacak ayrıca sevmediğim bir şeyi yapmak için kılımı kıpırdatmayacağım. Değiştiremeyeceğim dış etken ve parametrelere ( örneğin hava koşulları, ekonomik bilanço, ani kayıplar…) çok fazla takılarak, yapmam gerekenleri aksatmayacağım. Çok dua edeceğim hayat çemberimdekilere, çok okuyacak, arada yazacak ve çocuklara sarılıp, onlardan öğreneceğim. 2019 güzel ama zor bir sene olacak.

2018; Dünya’da yaşanan kaos, doğal felaketler, ekonomik krizlere rağmen sessiz geçen bir sene oldu. Gidenler oldu; her sene öldü denilen Münir Özkul senenin başında vefat etti. Aydın Boysan, Ercan Yazgan, ünlü fizikçi ve bilimadamı Stephen Hawking senenin ilk aylarında aramızdan ayrıldılar. 20 Ocak’ta Suriye Afrin’e düzenlenen ve Afrin’in kontrol altına alınmasıyla sona eren Zeytindalı operasyonunu heyecanla takip ettik. Şubat ayında e-devlet üstünden 1800’lü yıllara kadar soyağacımızı sorgulama telaşı sardı. Şubat sonlarında, MHP -AKP arasında imzalanan Cumhur ittifakı gündeme bomba gibi düştü. İsviçre, gündem olmadığı için meclisi iki gün kapatarak 67 bin İsviçre frangı tasarruf ederken, bizim Meclis’te gündem eksik olmadı! Nisan ayında açıklanan erken seçim kararından sonra, adaylar yoğun bir seçim propagandası yürüttüler. Cumhuriyetin ilk şeker fabrikası Alpullu şeker fabrikası da satıldı ve özel işletmeler arasındaki yerini aldı. Bu arada Mayıs ayında hareketlenen dolar 4.25 TL’yi geçti, Ankara’yı sel aldı! Fenerbahçe Ali Koç ile yeni bir başlangıç yaptı. 24 Haziran seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan yeniden seçildi. Haziran ayında, Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya Türkiye üstünden taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz boru hattı açıldı. 8 Temmuz’da Tekirdağ Çorlu’da hafızalarımızdan silinmeyen o elim tren kazası meydana geldi. 24 kişiyi kaybettik, 300 den fazla kişi yaralandı! Aynı ay içerisinde, 2 senedir uygulanan OHAL sonunda bitti. Adnan Oktar ve kedicikleri tutuklanarak, mal varlığına tedbir getirildi. Temmuz sonunda ABD başkanı Trump, tutuklu rahip Andrew Brunson üzerinden Türkiye’yi ağır yaptırımlarla tehdit etti. Bu arada bazıları Iphoneları kırarak akıl almaz bir protesto yöntemini tercih ettiler. Temmuz’u ‘Kanlı ay’ ile bitirdik! Ağustos ayında dolar 7 TL’yi aştı. Eylül ayında Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen deprem ve tsunamide 2091 kişi öldü. Ekim başında nişanlısıyla evlenmek adına gerekli evrakları toplaması gereken Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan‘ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdi ve bir daha çıkmadı! Ondan geriye kalanların nerede olduğu halen bilinmiyor! 29 Ekim’de İstanbul’un ‘yeni’ havalimanı açıldı, Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunun havalimanında yapılması siyasi tartışmalara sebep oldu. NASA, geliştirdiği robot olan InSight’ın, Mars’ın yüzeyine sorunsuz bir şekilde iniş yaptığını açıkladı. Bir tren kazası haberi maalesef Ankara’dan geldi. Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda gerçekleşen tren kazasında, makinistle birlikte 9 kişi hayatını kaybetti. Endonezya adaları için çok şanssız bir seneydi, deprem, tsunami ve harekete geçen volkanlar nedeniyle Aralık ayı içerisinde 1400 civarı insan öldü. Dolar 5.27 TL seviyesinde, seneyi kapatıyoruz…

Bu olaylar senenin önemli olayları idi, eminim pek çoğunu hatırladınız. Seneler sonra bunların bir kısmı buharlaşacak ama her yaştan en çok sevdiğinizin, sizi en çok sevenin ismi veya yüzü hep aklınızda olacak! 2019 hepimize mutluluk, sağlık, bereket güzel günler getirsin!

Sevgilerimle💝🧿

#2019 #yeniyıl #almanak

https://youtu.be/7QFGwGkBvOU

6 Comments

  1. Elifcim güzel ve akıcı kaleminle 2018 yılını özetlemişsin emeğine sağlık . Yeni bir yıl bize ne getirir ? 365 yeni fırsat , bu fırsatların sağlık huzur başarı ve mutlulukla dolu olması dileğimle herbirimize ve Ülkemize .

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s