Neden Elma? 🍎🍏🍎

Yaratılış efsanesine göre tek ısırığıyla cennetten kopup, Dünya’da cenneti aramaya başlama nedenidir. Adem ile Havva’nın rayihasına, hazzına, çağrısına kanıp karşı duramadıkları yasaklı ağacın ‘ilk günah’ sayılan meyvesidir.

Tüm Dünya’ya Orta Asya ve Kafkasya’dan yayılmıştır; Kazakistan’ın eski başkenti Almatı (Alma -ata) adını elmadan alır.

Sadece kutsal kitaplarda geçmez, mitoloji, masal ve bilimsel metinlerde karşımıza çıkabilir. Yunan mitolojisine göre yeryüzündeki ilk güzellik yarışmasının yapılma nedenidir. Nifak kraliçesi Eris’in üstünde ‘en güzele’ yazılı altın bir elmayı ödülden çok bir intikam gibi yollamasıyla başlar. Afrodit, Zeus’un eşi Hera, Athena elma üstünde hak iddia ederler. Jüri olarak seçilen bir ölümü İda dağından çoban Paris’e baş döndürücü rüşvetler teklif ederler. Hera der ki : “Bu elmayı bana verirsen seni Asya’nın kralı yaparım” Athena der ki “Bu elmayı bana verirsen sana sonsuz bilgi ve kehanet gücü bağışlarım”

Afrodit der ki” Bu elmayı bana verirsen sana Spartalı Helena’nın aşkını bağışlarım” Yarışmanın sonucunu biliyorsunuz; Paris güzeller güzeli Helena’nın aşkını tercih eder, elmayı uzattığı Afrodit ise aşkın ve güzelliğin tanrıçası olur.

Elma bir ödül olmalı o halde, çalışan ve başarana kızaran bir zafer sembolü. Okuma yazmayı söken öğrencilerin açtıkları yeni sayfada kıpkırmızı rengiyle gurur duyduğu meyvedir. Masallarda pamuk prensesin ısırmasıyla derin bir uykuya daldığı, hayatındaki yeni sayfanın başlangıcıdır. Türk mitolojisine göre elma ölümsüzlük ile ilintilidir. Manas destanında; Manas Han’ın babası Yakup Han, çocuğu olmayan karısından; Bir elmanın altına giderek oynamadı, şeklinde şikayet eder. Pek çok kültürde elma motifini zafer, barış, sevgi, cinsellik, doğurganlık, ödül, ceza, ölüm ve de yaşam simgesiyle görürüz.

İnsan anatomisinde bile elmanın yeri vardır. Adem elması (Gırtlak Çıkıntısı), tiroid çıkıntısıdır. Genelde erkeklerde ergenlik belirtisi olarak görülür. Yutma sırasında yukarı çıkar, daha sonra aşağı iner. Sanki Adem’in o elmayı gerçekten yediğinin bir kanıtı olarak var olmuştur.

Fizik kurallarını alt üst eden, Isaac Newton’un Yerçekimi Kanunu’nu bulması elma ağacının altında otururken ve o arada yere bir elmanın düşmesiyle keşfettiği söylenir. Dünya yasalarının en temelini oluşturan genel çekim yasası “Yerçekimi Kanunu” bu şekilde elmayla anılagelir.

Dünyanın en değerli markası 1 trilyon dolarlık Apple’ın logosu neden bir ısırık alınmış elmadır? Öncelikle bu ısırık bende bir tercihi çağrıştırıyor tıpkı Adem’in seçimi gibi, bir arzunun imgesi gibi geliyor gözüme. Apple’ın 1977 yılına kadar elma ağacı altında oturan Isaac Newton’u logosunda kullanmış. Sonrasında 1998’e kadar bugün kullanılan logonun rengarenk hali ile piyasada yer almıştır. Bu ısırık alınan elma, modern bilgisayarların atası Enigmanın mucidi Alain Turing’e gönderme ve övgüdür. Alain Turing eşcinseldir, bir erkekle yakalanması İngiltere’de çok değil 70 yıl önce kabul edilebilir bir durum değildir. Yaşadığı zorluklar onu intiharın eşiğine getirir. Bir elmaya bir gergedanı devirecek kadar siyanür enjekte eder ve tek ısırık almasıyla ölür. Sene 1954’tür. Gökkuşağı renkleriyle eşcinselliği çağrıştıran logo 2000 yılında bugün gördüğümüz halini alır.

“Yarım elma gönül alma” tadında yazdığım bu yazıyı bitirirken, gökten üç elma düştü. Biri size, biri bize, biri de muradı olanların başına 🤗🍎🍎🍎

Keyifli, mutlu Pazarlar,

Sevgilerle 💝

#apple #elma #AlainTuring

9 Comments

 1. Elifcim yazın akıcı detaycı ve bilgilendirici olmuş . Bakmakla görmek ne kadar önemli aynı zamanda iyi bir analist olma yolundasın , yolun bahtın şansın açık olsun sevgiler…

  Liked by 1 kişi

 2. “Sevgili insanlik, bir çocuk masumiyeti ile n’olur çık artik diyoruz” diye bi sey hatirliyorum sanirim Oğuz Atay’dan.. kim ne icin yapiyorsa ne icin kullaniyorsa kullansin insanlik kazansin 😊 Elif’im içimi isitan o guzel enerjini kelimelerin arasina oyle güzel yukluyorsun ki.. konu ne olursa olsun icim isiniyor.. cok tesekkurler , aklina kalemine saglik..

  Liked by 1 kişi

  1. O enerjinin 51 i senden 49’u bendendir. Çok teşekkürler canım, üç elma iletiyorum biri sana, diğeri Umuta öbürü abime😍🍎🍏🍎 keyifli geçecek güzel bir hafta dileğiyle 🧿

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s