Veda Busesi 👨‍👦🖤💔

Her veda geri dönülmeyecek bir yolun ilk adımı, ayrılığın hüzün sırtlanmış habercisi gibidir. Ve bazı vedalar iç burkar, yakıcıdır; özellikle kesin bir ‘nokta’ olduğunu bildikleriniz… İnsan yaşamı vedalarla doludur, ana kucağına, okula, şehre, eve, sevdiklerimize ve en nihayet hayata veda ederiz.

Türk müziği, ilhamını yakıcı bir ayrılıktan alan çok sayıda eser barındırır. Çoğunda ruhumuza dokunan, içimizi hüzün dolduran ve en ümitsiz vedamızı tekrar yaşatan sözcükler bulunur. Güftesi, ezgisi ve hikayesiyle kuşkusuz en çarpıcılarından biri ‘Veda busesi’dir. Güftenin şiiri Orhan Seyfi Orhon’a, bestesi Yusuf Nalkesen’e aittir. 1970’lerden beri çok sayıda değerli sanatçıdan dinlediğimiz ‘veda busesi’ hangi aşkın ayrılığıdır?

Orhan Seyfi Orhon’un henüz 12 yaşında olan ve çok sevdiği küçük kızının kanser olduğunu ve çok az vaktinin kaldığını öğrendiğinde yıkılır. Küçük kızı için de babası hayatındaki her güzel şeyin öznesidir. Ölüm döşeğinde ve dünyadaki son nefeslerini aldığı anda, elini tutan babasına bakarak bir söz ister : “Ben öldükten sonra hiç ağlamayacaksın babacığım, söz ver bana!” Orhan Seyfi: “Söz” der, kızının ateşli alnına eğilir ve öyle kalır, gözyaşlarına engel olmak mümkün mü? Bir eliyle kızının alnına damlamasından korktuğu gözlerini siler, diğer eliyle elini tutar. Canı, cananı avuç içlerinde alev alev yanmaktadır. Küçük kızın başı yana düşer ve son nefesini çok sevdiği babasının kollarında verir. Kucağında hala yanan kızının bedeniyle, hayatının en büyük acısını yaşamaktadır. Odadan çıkıp, aynayla yüz yüze geldiğinde sözünü tutmasına gücünün yetmeyeceğini anlar. Ve o sözler dökülür yaralı yüreğinden, yüzüne ve gözyaşlarına sitem yüklüdür:

“hani o bırakıp giderken seni
bu öksüz tavrını takmayacaktın?
alnına koyarken veda buseni
yüzüne bu türlü bakmayacaktın?
……
gelse de en acı sözler dilime
uçacak sanırdım birkaç kelime…
bir alev halinde düştün elime
hani ey gözyaşım akmayacaktın?”

Akrabalık bildiren sözcükler açısından çok zengin olan dilimizde, akrabanın kayıp ve yitimi için de kelimeler eksik değildir. Annesini kaybedene öksüz, babasını yitirene yetim, eşini kaybedene dul denirken, dilimizde evladını kaybedeni ifade eden bir kelime yoktur. Bu durum dilin bile çaresiz kaldığı, kuşkusuz sözün bittiği yerdir…!

Sevdiklerinizle birlikte keyifli mutlu bir Pazar günü dileğiyle..

Sevgilerle💝

Zeki Müren’den dinleyelim:

https://youtu.be/2G5jS5qaWk0

#vedabusesi #orhanseyfiorhon

8 Comments

 1. Elifcim kalemine sağlık. Hayatın en büyük gerçeği ölüm bazen erken bazen geç kaçınılmaz . İnsanoğlunun değiştirmeye gücünün yetmeyeceği , anlayıp sonucu kabullendiği aynı zamanda . Bu dünyadan gelip geçerken mutluluklar bol acılar az olsun sevgiler daim vedalar kavuşmalı olsun……

  Liked by 2 people

 2. Ne acı…
  Bunu da anlatacak kelime yok ne Türk dilinde, ne de herhangi bir dünya dilinde 😔
  Ve ölümün yaşı yok, her insan ölecek yaştadır. Sanırım şu dünyada ki tek değişmez gerçekte her faninin ölümü er geç tadacağı gerçeği.
  Bu şarkıyı hep bir aşk şarkısı olarak dinledik bunca zaman ve hep çok etkileyici geldi bizlere. Bu bilgiden sonra daha yakıcı olacak.
  Kalemine sağlık meleğim 😘 👏

  Liked by 3 people

  1. Ölüm, sonsuz veda.. birgün bulusacagiz inancimiz olmasa, akil yitirmeye neden olacak aci.. Senden sonra sarkilari duymayi ogrendim Elifim. Ask sarkisi zannettigimiz bu parca, .. dogru ask sarkisi, dünya yuzeyindeki en büyük ask “evlat aski”.. kalemine, anlatimina bilgilendirmene sağlık canim. 💜

   Liked by 2 people

 3. Çoğu kişinin aşk şarkısı sandığı bu duygular bir babanın acı çığlığı… insanın yüreğine mızrak gibi saplanan… ölüm her an yanıbaşımızda.. allahım kimseye evlat acısı vermesin. Cok guzel bir yazi hazırlamışsınız yüreğinize sağlık

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s