Bugün Bayram! ☀️🙏🏻🍬

Ne mutlu ki bayram sabahının ilk ışıklarına kavuştuk. Şimdi bayramlaşma zamanı; her ne kadar mesafeler olsa da aramızda, kalpler mesafe bilmez, uzağı yakın eden içtenlikle söylenmiş kelimelerin gücüdür.

Hilal gökyüzünde göründü, ilk sahurun olduğu gibi bayramın habercisidir o, çıplak gözle görünen hilal aynı zamanda çeşitli ülkelerde bayramın farklı günlerde kutlanmasının sebebidir. Dünya’nın dört bir yanında bir heyecan, bir coşku..Tunus’ta hurma ve hamurdan yapılan Makrud’lar kızartılmaya hazırdır. İran’da kahvaltılar kemik suyuna çorba ile yapıldı bile. Bosna Hersek’te bayramlıklar, tatlı Ruziceler hazırlandı. Gazze’de çocuklar mütevazı bayramlıklarını giydi, barış ve huzur dileyerek başladılar güne, Kaek denilen irmikle hurma, şeker ve tereyağından yapılan tatlılar ile bayramlaşacaklar. Endonezya’daki coşku az görülür cinsten; ellerinde meşaleler tekbir getirerek dolaşılan sokakların, etli yemeklerin, gelin gibi süslenen arabaların bu görsel şölende yer aldığını görüyoruz. Bayramlaşırken birbirlerine söyledikleri hoş bir cümle var bu minicik insanların: ‘Geçmişte yaptığım hata ve yanlışlardan dolayı özür dilerim’ diyorlar birbirlerine! Mısır’da apartmanlar fanuslarla süslenmiş, Nil kıyısı şenlikli.. Ürdün’de hilaller ile süslenmiş balkonlar, Sudan’da Ramazan demek düğün demek.. Mescid-i Aksa’nın yolları ışıl ışıl.. Yemen’de bayram öncesinde ev boyatmak adetten..Suudi Arabistan’da Ramazan hilali ışıklı fanuslarla sokakta beklenmiş. Neresi olursa olsun; bayram demek paylaşmak ve aileyle kucaklaşmak demek.. Çocukların gülmesi, ihtiyacı olanın maddi manevi huzur bulması, doğadaki canlıların hakkını gözetmek demek. ‘Nerede o eski bayramlar?’ diyorsanız bilin ki bayramlar değişmedi, siz değiştiniz yaşam şartları değişti. Bugün iki tercihiniz var: ya sıradan bir gün yaşayacaksınız ya da bayram yapacaksınız!

Her gününüz bayram, bayramınız mübarek olsun! Kaybettiğimiz sevdiklerimiz nur içinde yatsınlar.. Seyahate gidenler sağlıkla kavuşsunlar yerlerine.. Gülsün yüzler, açılsın cömertçe gönül bahçeleri, dans etsin petunyalar, barışsın küsler hem de ilk adım senden gelsin, bayram görsün cümle alem….

Sevgilerle💝🍬

2 Comments

  1. Sevgili Elif “ BAYRAM’A” onca değer yükleyip öyle güzel anlatmışsın ki bize hiç söyleyecek söz kalmamış . Barış kardeşlik ve sevgiyle dolu kalbin hep çocuk kalsın. Şeker bayramı şeker tadında kutlu ve mutlu olsun herkese …

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s