İkigai üstüne 🇯🇵❤️🌈

İnsanın iki önemli yolculuğundan biri hayatın amacını bulmaya, diğeri ise ölümsüzlüğün sırrına ermeye yöneliktir. Dünyadaki 100 yaş üstü hayatın büyük oranda sürdüğü iki bölgeye ‘Mavi Bölge’ demişler ve araştırmacılar demografik verilerden uzun yaşamın sırrını bu bölgelerde arıyor. Birincisini hatırlarsanız konuşmuştuk: Sardunya adasındaki Villagrande köyü… Şimdi ikincideyiz ve yine bir adada! Japonya’nın Okinawa takımadalarında yaşayan halkın yaş ortalaması 100 ün üstünde.. Okinawa sakinlerinin yaşam sırrı ise ‘İkigai’ felsefesi…

İkigai kelime manası olarak; “İki” hayat, “Gai” de gaye, amaç anlamına geliyor. İkigai kısaca kelime olarak; “Hayatın Amacı” olarak tanımlanabilir. İkigai felsefesinin en güzel tanımı ise kuşkusuz “Sabah uyandığınızda sizi yataktan çıkaran şey” olarak adlandırılır.

Şimdi hepimiz düşünelim sabah bizi yataktan çıkartan şey nedir? İş, sorumluluklar, çocuklar, kahvaltı vs… yataktan kalkmak için bir neden gerek.. Japonlar emeklilik kelimesi yerine ikigai’yi tercih ederler. Bu kelime ve felsefesi hayata anlam veren, enerjilerini daima yüksek tutan bir felsefedir. Tamamen kişinin kendi içerisine yaptığı yolculuk ve aslında kişinin kendisini neyin mutlu edeceğini, ne için sabah yataktan kalkacağı düşüncesinin üzerine gidip bunu yaşam biçimi haline getirmektir. Japonlara göre her bireyin kendi İkigai’si yani bir nevi hayat gayesi vardır. Herkesin içbükey yolculuğu, hayat gayesini, İkigai sini arayışı, aslında varoluş sebebimizi ve nasıl bir insan olduğumuzu bulmaya yöneliktir.

Okinawa’lıları araştırmak için ‘Yaşlanma enstitüsü’ ( evet böyle bir kurum var, Amerika’da) bir anket yapmışlar, sorulardan biri ise “İkigainiz nedir?” Ve ankete katılan ada halkı hemen vermiş cevabı! Örneğin;102 yaşındaki karate ustasının ikigai’si, savaş sanatında daha da uzmanlaşmak.100 yaşındaki balıkçınınki ise haftada üç kez ailesi için balık tutmaya devam etmek. 102 yaşındaki kadının ise kokusunu cennete gitmek gibi tanımladığı torununun torununa sarılmak….

Okinawa sakinlerinin hiç boş vakti yok, en genci 83 yaşında ve kutlamaya değer anları bitmiyor. Midelerinin %80’i dolu olduğunda masadan kalkıyorlar ve haftada üç gün balık yiyorlar. Bağ bahçe ile uğraşıyorlar ve yaşamayı gerçekten seviyorlar.

İkigainizi bulmak için 4 temel soru var:

Neyi seviyorum? (Tutkunuz)( İng Passion)

Dünyanın neye ihtiyacı var? (Misyonunuz) (İng. Mission)

İyi olduğum şeyler neler? (Uğraşınız)(İng. Profession)

Neden maaş alıyorum? (Uzmanlık alanınız)(İng vocation)

Bu dört elementin hepsinin birleştiği nokta bizim ikigai’mizi, yani sabah uyandığımızda bizi yataktan çıkaran sebebi gösteriyor. İkigaimizi bulmak mutluluğun, içsel barışın anahtarını bulmak ile eşdeğer.

Venn grafiğine baktığımızda her bir elementin diğeri ile keşistiği yerler var ve bunlar önemli.

Sevmediğin işi yaparsan: rahatsın ama boşluktayım hissi

Para kazanıyorsun ama insanlığa hizmet etmediğini düşünüyorsanız: tatmin var ama, işe yaramazlık hissi

Para almadığın şeyi yaparsan: haz ve doygunluk var ama parasal rahatlık yok.

Uzman olmadığın işi yaparsan: heyecan ve hoşnutluk var ama belirsizlik hissi var anlamına geliyor.

Şimdi dört soruya ilk aklınıza gelen yanıtları gelişigüzel verin, sonuç sizi tatmin ederse ikigainiz var ve mutlu bir insansınız demektir. Tatmin etmezse üzülmeyin çünkü insanın iç yolculuğu ömür boyu sürer..

Hayatın anlamı için dört elementin kesiştiği tek kelime: İkigai…

Mutlu, sağlıklı ve her anı dolu dolu geçen bir Pazar günü dileğiyle…

Sevgilerle

Elif Gılbaz Ata

#ikigai #okinawa

4 Comments

  1. İkigaim i bulamadim 😬 evet keyifle calisiyorum ama cok yoruldum .. sanırım daha çok bana ihtiyacı olanlara odakliyim.. 🤔🙄 seni seviyorum kalemine saglik 😘🤗💜

    Liked by 1 kişi

    1. Nesrinim birazdan gruba bir kişilik testi göndereceğim 5-10 dakika alıyor sonra seviyelerini ileteceğim. Çok teşekkürler, ben de seni çok pek çok seviyorum💝. İkigain insanlara fayda sağlamak, birleştirmek olabilir. Öpüyorum

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s