İZLANDA’DAKİ TÜRK NEFRETİ

Jan Janszoon Van Haarlem isimli Hollanda asıllı korsan, Hollanda’nın korsanlığı yasaklaması üzerine Cezayir’e sığındı. Burada Müslümanlığa geçip ismini de Murat olarak değiştirdi ve Osmanlı Devleti’ne tabi olan Berberi korsanlarına katıldı.

1627 yılında 15 parçalık filosuyla en önemli seferini İzlanda’ya gerçekleştirdi. İzlanda’nın güneybatısında yer alan Grindavík’e yapılan saldırıda 400 kadar kişi esir alınır. Esirlerin bir kısmı Kuzey Afrika köle pazarlarında satıldı, bir kısmı hastalıktan öldü, bir kısmı Müslüman olup Osmanlı’ya hizmet etti ve bir kısmı da Danimarka kralının fidye ödemesi karşılığında ülkelerine dönebildi.

Esir alınanlardan biri de daha sonraları “Tyrkja Gudda” olarak anılan Gudridur Simonardottir isimli bir kadındı. Fidyenin ödendiği 1636 yılına dek çeşitli ülkelerde çalıştırılan kadının tanınma nedeni ise İzlanda tarihinin önemli şairlerinden ve din adamlarından biri olan Hallgrímur Pétursson’un eşi olmasıdır. Hatta araştırdığım kadarıyla İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te yer alan, ülkenin en büyük ve en ünlü kilisesi olan Hallgrímskirkja Kilisesi, Hallgrímur Pétursson’dan dolayı bu ismi almış.

İzlanda istilasının sembolü olan Gudridur Simonardottir’in hayatı birçok sanat ürününe ilham kaynağı olmuştur.

Bütün bu olanlar İzlandalıların toplumsal hafızasını derinden etkiledi. Buradan hareketle 1970’li yıllara kadar Türk öldürmek suç kapsamına alınmadı gibi bir bilgi dolaşıyor sosyal medyada. Hatta bazı köşe yazarları mesela Yılmaz Özdil bile bundan bahsetmiş ama İzlanda kanunlarına bakmaya çalıştım, böyle bir yazılı metin bulamadım.  Fakat İzlanda dilinde bugün bile kullanılan “tyrkjaranid” diye bir kelime var ve manası “insan kaçıran Türk” anlamına geliyor… Ve halk şarkılarından biri de bu isimle biliniyor

İzlandalılar olanları halen unutmuş değil. İzlanda, Türk vatandaşlarına vize başvurularında çok fazla zorluk çıkaran hatta Türkiye’de yalnızca fahri konsolosluğu bulunan nadir ülkelerden biri. Hatırlarsınız Türk Milli Futbol Takımı İzlanda ile maç yapmaya gittiğinde 3 saat havaalanında bekletmiş ve futbolculara tuvalet fırçası uzatmışlardı.

İzlandalıların, bizden nefret etmesine sebep olan korsanların Türk olmaması ise son derece ironik…

Keyifli bir gün dileğiyle,

Sevgilerimle 💖

2 Comments

  1. Maalesef bizi sevmeyen yalnizca Izlandalilar degil. Gitgide boyle ulkeler cogaliyor. Son yillarda devletimizi temsil eden diplomatlarin keyfi secilen parti uyeleri olmasi Ulkemiz acisindan disardan bakilinca cok aci bir gorunus ve kendimizi dogru tanitma sorunu hic bitmeyecek…

    Liked by 1 kişi

  2. İlginç bilgilendirici konu için yine teşekkür 🙏 kalemine saglik 💜 sevilmeme nedenimizin bir Türk olmamasi cok şaşılacak bir şey degil. Devsirmeler, gelenler vs ile biz biz olmaltan ciktik sanırım..

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s