Kök hücre çağrısı

💉🌎🌞

2017 yılının Nobel edebiyat ödüllü yazar Kazuo Ishiguro’nun 2007’de filme çevrilmiş ‘Beni Asla Bırakma’ isimli kitabında bir grup çocuktan bahsediliyordu. Annesi babası olmayan, kaldıkları yatılı okuldan tatiller ve özel günlerde de ayrılmayan, bunun dışında her çocuk gibi olayları anlamaya çalışan, meraklı, resim yapan, futbol oynayan sıradan görünse de bir yönlerinin farklı olduğunu kitabın en başında hissettiğimiz bir grup çocuk… Onların Dünya’ya getiriliş nedeni hayati organlarını bağışlamaktı, ölümlerinin adı bile farklıydı: tükenmek deniyordu. Onlar laboratuvar koşullarında uygun genlerin seçimi ile Dünya’ya getirilmiş klonlardı! Dehşetengiz bir geleceğin hem mantıklı, hem çok acımasız çehresini dönüp, gözlerinin karanlıkta parlaması gibi rahatsız etti beni kitap. Düşünürsek günümüzde kaç insan organ veya kan bağışı olmadığı hayatını kaybetmektedir? Bunun çözümü “ kandaki gönüllülük” iken, tarlaya kalp, böbrek, akciğer eker gibi donör klonlarımızın izole edilmiş bir okulda büyümesi midir?

Kök hücre bağışı konusunda bilgi sahibi misiniz? Yaşınız 55’den fazla, kilonuz 50 kg dan az değil, herhangi bir kronik hastalığınız yok ise kanınızı Kızılay’a iki küçük tüp miktarında bağışlamanız halinde kan hücre donörü olabilirsiniz. Kan hücre teknolojisi hakkındaki gelişmeler oldukça umut vericidir. Doğumsal kan hastalıklarından bazı kanser türlerine kadar birçok ölümcül hastalığın tedavisine çare olan kök hücre nakli için, çok yakın bir gelecekte yarı uyumlu nakille de tam uyumlu nakilde olduğu gibi başarılı sonuçlar alınabileceği müjdesini veriyor. Ayrıca kök hücre ile böbrek, mesane ve kulak yapılabiliyor. Eskiden kemik iliği kullanılmasına karşın son 20 yıldır uyumlu donörün kanından üretilmiş, kök hücreler hastaya ana damar yoluyla veriliyor ve bu akıllı hücreler gidip evine yerleşiyor. (Eskiden ‘kemik iliği nakli’ yapılırdı hatırlarsanız)

Kök hücre nakliyle özellikle üç hastalığa karşı umudumuz büyük: kan kanseri, lenfoma ve talasemi( Akdeniz anemisi).

Son zamanlarda, bazı anne babaların bebekleri için kordon kanını sakladıklarını duymuşsunuzdur. Kordon kanından elde edilen kök hücreler özel bankalarda ücret karşılığı saklanıyor ve çocuğun ilerideki yaşamında kök hücre nakli gerektiren hastalığı olması durumunda kullanılmayı bir cankurtaran, bir hayat sigortası gibi bekliyor.

Özetle, kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Sınırsız bir çoğalma ve farklılaşma kapasitesine sahiptirler. Nerede bir zedelenme veya onarım ihtiyacı varsa, oraya giderek gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar. Kök hücreler çaresiz hastalıkların umudu ve çaresidir. Kan bağışında bulunmanız kök hücre nakli için yeterlidir.

Sizleri senede bir kan bağışı yapmaya ve bu konuda farkındalık oluşturmaya davet ediyorum. Çağrım kanınızdaki gönüllülüğe ve insanlığa… Hepimizin başına gelebilir ve geldiğinde kısa sürede hareket edilebilmesi ve uygun naklin yapılabilmesi için, milyonda bir olan şansı yükseltmek için şartlarınız müsaitse kan bağışına davet ediyorum!

Sağlıklı, mutlu güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle.

Sevgiler..

Elif Gılbaz Ata

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s